Ke stažení a rady

 

Katalog bílé dveře.pdf (2122429)

Katalog kliky 2014.pdf (3827858)

Katalog SAPELI.pdf (5209697)

Sapeli ceník.pdf (5366028)

Katalog kliky ROSTEX.pdf (3517526)

 

 

Reklamační řád.pdf (115264)

 

Než poprvé vezmete za kliku

Aneb jak správně vybrat dveře a vše, co k nim patří

Koupě nových dveří je investicí na léta dopředu. Od nových dveří budeme požadovat, aby dlouhou dobu dokonale plnily svoji funkci, ale zároveň se stanou nepřehlédnutelným designovým prvkem v interiéru. Proto je třeba výběr dveří pečlivě předem zvážit.

1 Počet dveří a jejich rozměry

Určete, kolik dveří a zárubní potřebujete a jaké budou rozměry. Nejběžněji používané rozměry jsou 80/197 cm nebo 90/197 cm. Pro místnosti jako komora či spíž však stačí například dveře o šíři 60 cm. Uvažovaný rozměr dveří podmiňuje velikost stavebního otvoru, do nějž budou zasazeny.

2 Otvírání dveří

OTOČNÉ DVEŘE

 

Dveře otočné jsou jedním z nejstarších způsobů otevírání dveří a díky svému neustálému vývoji dnes patří ke způsobům nejpropracovanějším. Umožňuje dokonalé těsnění dveřního křídla v zárubni a nabízí široké možnosti použití i v sortimentu speciálních dveří. Prostorová náročnost je sice větší (cca 0,8 m2), ale pokud zvolíte model prosklený nebo osazení do různých prosklených stěn, prostor se opticky propojuje a zvětšuje.                    

Podle počtu křídel rozeznáváme otočné dveře jednokřídlé a dvoukřídlé.

Podle provedení bočních ploch pak:

dveře polodrážkové – polodrážka naléhá na zárubeň a dveře vystupují do prostoru místnosti 

dveře bezpolodrážkové – křídlo zapadne celou svojí tloušťkou do polodrážky zárubně 

dveře se skrytou zárubní - obrys této zárubně je v jedné rovině s obrysem stěny

Otočné dveře SAPELI

  

DVEŘE KYVNÉ

 

Tento typ otevírání pravděpodobně znáte pod lidovějším označením „lítačky“. Dveřní křídlo má speciální závěsy, které umožňují otevírání křídla na obě strany, proto jsou také prostorově nejnáročnější. Kyvné dveře se dodávají v provedení jednokřídlém a dvoukřídlém a jejich hlavní výhodou je, že se otevírají pouhým zatlačením a zcela samy se zavírají. Toho se využívá v restauracích, v nemocnicích a v podobných provozech s vyšší frekvencí průchodu, obvykle pouze k předělení prostoru bez potřeby zamykání. Kyvné dveře doporučujeme volit s prosklením, aby byl zajištěn průhled, a nedocházelo tak ke kolizím. Kyvné dveře SAPELI

 

LAMELOVÉ DVEŘE

 

Požadujete-li dveře lamelové, máte možnost volit mezi dveřmi skládacími nebo harmonikovými, přičemž z hlediska náročnosti na prostor patří oba typy k těm úspornějším. Dveřní křídlo je tvořeno lamelami, které kombinují posuvný a otočný pohyb. Vzhledem k tomu, že po složení zasahují do průchozího rozměru zárubně, doporučujeme volit dveře s menší tloušťkou lamel. Lamelové dveře mohou být zasazeny do standardních zárubní i do prosklených stěn. SKLÁDACÍ DVEŘE mají všechny lamely stejně široké a zasahují pouze do jednoho prostoru. Vyrábějí se jak v plném, tak proskleném provedeni. HARMONIKOVÉ DVEŘE mají první lamelu poloviční šířky než následující a při otevírání zasahují do obou prostorů. Lamelové dveře SAPELI

 

POSUVNÉ DVEŘE

POSUVNÉ DVEŘE NA STĚNU

 

Posuvné dveře na stěnu jsou nejjednodušším řešením, které nevyžaduje stavební zásah, přitom jejich prostorové nároky jsou pouhých 0,1 m2. Je však nutné počítat s prostorem vedle průchozího otvoru, kam se dveře odsouvají. Nejčastější je zavěšení křídla pomocí vozíků, kdy je spodní vedení křídla zajištěno pomocí vodícího trnu a drážky na spodní straně dveří.

 

 

 

 

POSUVNÉ DVEŘE DO STĚNY

Pokud vám ovšem nechybí odvaha pustit se do zásadnějších stavebních úprav, SAPELI vám nabízí také posuvné dveře do stěny nebo posuvné dveře do stavebního pouzdra. Jedná se o kovovou konstrukci, ve které je zabudována kolejnice s posuvným mechanismem. Tato konstrukce se zabudovává do montované příčky nebo zděné stěny. Efektním nadstandardem může být tzv. synchronní posuv – lankový mechanismus umístěný v kolejnici, který zajišťuje, že ovládáním jednoho dveřního křídla ovládáme současně i křídlo druhé.

 

 

a) STANDART – Pouzdro určené pro jednokřídlé posuvné dveře.

b) KOMFORT – Pouzdro určené pro dvoukřídlé symetricky dělené dveře, které se posouvají od sebe (protilehle).

c) UNIBOX – Pouzdro určené pro dvoje jednokřídlé dveře shodné šířky, které se posouvají k sobě (do zákrytu).

d) PARALLEL – Pouzdro určené pro dvoukřídlé symetricky dělené dveře, které se teleskopicky otvírají jedním směrem (kaskáda). Pouzdro je ve standardu vybaveno lankovým synchronním mechanismem, který zaručuje komfortní pohyb dveřních křídel.

e) AKTIVE A EMOTIVE - Pouzdra pro moderní interiéry a styl, který nabízí široké možnosti a výjimečný design. Rozdíl je pouze v detailu! Jedná se o posuv do stavebního pouzdra, které je speciálně připraveno pro osazení do stěny bez zárubně.

AKTIVE je absolutně čisté řešení bez viditelné zárubně.

U systému EMOTIVE stavební otvor lemuje decentní a zároveň praktická hliníková lišta.

 

 

3 Design

Zamyslete se nad výběrem povrchové úpravy. Tradičním přírodním materiálem je dýha, která je však náročnější na ošetřování. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, je vhodnější zvolit třeba odolný povrch CPL.Volba dekoru je záležitostí osobního vkusu. SAPELI má v sortimentu bezkonkurenčně nejširší paletu možností. Nejoblíbenější jsou samozřejmě dřevěné dekory, ale k dispozici je celá řada dalších variant. Doporučujeme zvažovat sladění dveří především s podlahami a barvou stěn.
 

Důležitý je i výběr prosklení dveří, které může být důležité pro celkovou světelnou pohodu v bytě. I dveře do ložnice či koupelny mohou být prosklené, pokud zvolíte nějakou z matných variant skla. Především rodinám s dětmi doporučujeme pro větší bezpečnost použít kalené sklo se zvýšenou pevností.

Prosklení dveří pomáhá osvětlení interiéru. Matné nebo čiré sklo? Variant je bezpočet!

4 Zárubně

Nedílnou součást krásných a funkčních dveří představují zárubně. Slouží nejen k upevnění křídla ve stavebním otvoru, ale dotváří i celkový design. Mohou povrchovou úpravu dveří vyzdvihnout, doplnit a sladit s okolním interiérem. Díky tomu se ze dveří a zárubní stává skutečný dveřní komplet. Zárubeň lze vzhledově i materiálově zcela sladit s povrchem dveřního křídla nebo ji naopak postavit do kontrastu. Při rekonstrukcích je ideální využít tzv. obklad kovové zárubně, s jehož pomocí lze staré a nevzhledné kovové zárubně zakrýt bez nutnosti bourání.

5 Kování

Výběr závěsů můžete podřídit nejen funkčním, ale i estetickým kritériím. Především klika by jako výrazný designový prvek měla tvarově odpovídat dveřnímu křídlu.

6 Speciální vlastnosti dveří

U některých místností je vhodné použít dveře se speciálními vlastnostmi. Například pro kotelnu doporučujeme použít protipožární dveře se zvýšenou odolností vůči ohni a kouři. Pracovnu zase dokonale od ruchu odstíní protihlukové dveře, koupelně se zvýšenou vlhkostí pomohou klima dveře. SAPELI většinu svých modelů nabízí i v těchto speciálních provedeních. 

Kontakt

AMILA s.r.o. Tovární 315
Chrudim
53701
604 166 522
604 776 161
info@amila.cz